پوران درخشنده: متاسفانه موضوع اخلاق كم‌كم در جامعه امروز رنگ می‌بازد/ «فیلم 100» كشف استعدادهای تازه در عرصه فیلم‌سازی است

پوران درخشنده: متاسفانه موضوع اخلاق كم‌كم در جامعه امروز رنگ می‌بازد/ «فیلم 100» كشف استعدادهای تازه در عرصه فیلم‌سازی است

1395/12/5

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی فیلم 100، پوران درخشنده كارگردان سینما در آستانه برگزاری یازدهمین دوره این جشنواره گفت: به همین جهت این جشنواره شاید بهترین آزمایش باشد تا كسانی كه حقیقتا استعداد فیلم‌سازی دارند از دیگران تفكیك شوند و تا حد امكان توانمندی های خود را بروز دهند. 

وی ادامه داد: در واقع، این آزمون و خطا و تجربه برای خود جوانان است تا توانایی‌های خود را در حوزه سینما كشف كنند. بنابراین برای كسانی كه انگیزه و مهم تر از همه، تصمیم و عزم راسخی برای ورود به عرصه سینما را دارند حضور در این جشنواره آغاز خوبی بر این مسیر است. 
به گفته وی، جشنواره‌ای كه می‌تواند عاملی برای سنجش خلاقیت آن ها باشد و در عین حال به آن‌ها این درس را بیاموزد كه این مسیر، مسیر همواری نیست، فراز و نشیب فراوان دارد و برای رسیدن به هدف باید پشتكار داشت، ممارست كرد و از تلاش باز نایستاد. 

كارگردان فیلم‌های «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» و «زیر سقف دودی» با بیان اینكه جوانان با ساخت یك فیلم مینیمال و صد ثانیه‌ای دست كم به نتیجه خواهند رسید كه فیلم‌سازی كار آسانی نیست، گفت: باید برای هر لحظه این كار، برای گفتن یك جمله درست و مناسب در این صد ثانیه به عنوان یك پلان، تا چه حد می‌بایست بر مسائل مختلف اشراف داشته باشند و نت‌های موسیقی فیلم سازی را به خوبی بدانند و با یك هم‌آوازی زیبا از ثانیه یكم تا ثانیه صدم این نت ها را كنار هم به درستی و زیبایی بنوازند. 
وی معتقد است این ساختن و نواختن درست و تجربه‌ای كه در این بین كسب می‌كنند در واقع مهم‌ترین نكته این اتفاق است. 
درخشنده با بیان اینكه هر جشنواره‌ای با عنوان، محتوا و مضمون خاصی راه خود را پی می‌گیرد، خاطرنشان می‌سازد: محور قرار دادن یك موضوع برای پذیرش آثار روش بسیار صحیحی است، به ویژه موضوع اخلاق كه متاسفانه شاهد هستیم كه كم‌كم در جامعه امروز ما رنگ می‌بازد. 

وی اظهار كرد: بر این مبنا اگر در این جشنواره آثاری گرد هم آیند كه هر كدام با زاویه دید و نگاهی متفاوت پیامی با مفاهیم اخلاقی را در صد ثانیه بیان كنند، بسیار حائز اهمیت است. 
به اعتقاد این سینماگر، فارغ از مطلوب بودن چنین فضا و بستری برای محك خوردن استعدادهای جوان، انتخاب موضوعی چون اخلاق برای جشنواره‌ای با این شكل و فرم بسیار هوشمندانه است. بشخصه آرزو دارم این جشنواره با اهدافی درست پیش رفته و كمك شایانی در جهت رشد و شكوفایی استعدادهای جوان علاقه‌مند به این حوزه باشد.

شایان ذكر است یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی و به دبیری علی قربانی از 4 تا 6 اسفندماه جاری در پردیس سینمایی«آزادی» برگزار می‌شود.